Ayvalık, leziz ve damak tadınıza hitap eden yemekleri, huzur ve mutluluk ile dolu havası ile Ege’nin en mükemmel bölgelerinden bir tanesi. Geçmiş tarihte Kydonia ismi ile bilinen ve çok uzun bir macerası olan Ayvalık’ın, milattan önce 330’lü yıllara kadar inen geçmişi Bizans ve Roma uygarlıklarının sona ermesinin ardından 15. yy. ortalarında Osmanlı İmparatorluğu egemenliğini yaşamıştır. Ayvalık I. Dünya Savaşı’nın ardından İzmir’in işgal edilmesi ile beraber 29 Mayıs 1919’da Yunan hükmüne girmiş.


İşgal edilmesinin akabinde Anadolu’da ki ilk kurşun olayı 172. Alay Komutanlığı yapan Yarbay Ali Çetinkaya tarafından ateşlenmiştir. Bu işgal 15 Eylül 1922’ye kadar devam etmiş ve 24 Temmuz 1923’de imzalanmış olan Lozan Antlaşması’nda dile getirilen Türkiye-Yunanistan Nüfus Değişimi gereğince, Makedonya, Girit ve Midilli Adası Türkleri ilçeye yerleşmiştir. Ayvalık, bu tarz kültür çeşitliliğinin yanında doğanın tüm güzelliklerini bezenmiş, doğayla tarihin iç içe birleşmiş beraberliğinin olduğu, benzersiz güzellikte bir ilçedir. Sanat yönünden de zengin bir çeşitliliğe sahip olan Ayvalık’ta, dini ve sivil mimarinin en öngün, en karakterli örneklerini de görmek mümkün olmaktadır.

Büyük bir kısmı yıkılmış olmasına karşılık, ayakta kalmış olan Ayvalık kiliseleri, tarihsel yapısına da katkıda bulunan eserler arasında yer almaktadır. Akdeniz şehir mimarisinin oluşturduğu mimari eserler ve bu inşaaların oturmuş olduğu denize dik olarak inen taş sokaklar, Ayvalık’ın benzersiz görüntüsüne en büyük katkıyı sağlamaktadır. Kendi gözüyle görenlerin vazgeçemediği, görmeyenlerin ise çok fazla şey kaçırdığı yerlerden biri Ayvalık..

Ayvalık Tekne Turu Detayları

“Muhteşem turumuz 11:30 gibi teknemizin Ayvalık ‘tan kalkması ile başlar. Teknemiz gideceği ilk ada olan incirli adasına doğru yol alırken tekne personelimiz size adalar ve çevre ile ilgili bilgiler vermeye başlamıştır bile..

İlk adamız olan İncirli adasının koyuna vardığımızda saatimiz 13:00 gösteriyor olur. Balıklar ve doğa ile iç içe olduğunuz bu koyda yüzme molası verilecek ve dilerseniz denize girme fırsatı bulacaksınız..

Deniz keyfinden sonra yemek servisimiz başlayacak; Yörenin meşhur Papalina Balığı, Çoban Salatımız ve Makarnadan oluşan menumuz ile yemek ziyafeti çekeceksiniz. ( Nadiren de olsa Balık sevmeyen misafirlerimiz için alternatifli menumuz servis edilecektir.)

Bu sırada Teknemizde sizler için hazırladığımız Dans Yarışmaları, Canlı Müzikler, Animatörler eşliğinde Aktiviteler ile keyfinize Keyif Katacağız. Bu adadan sonra bir diğer adamız olan Muhteşem güzellikteki Akvaryum koyuna hareket edeceğiz. Kaptanımız bu koyun güzelliğini yaşamanız için yine yüzme molası verecek..

Bu muhteşem Koydan ayrılıp Ortunç Koyuna geçip bir süre burada mola verdikten sonra Cunda Adasına doğru teknemiz yol almaya başlayacak Bu esnada Yaz ayının vazgeçilmez meyvesi Karpuz ikramımız …

Yaklaşık bir saat Cunda Adasında Gezinme Fırsatı bulduktan sonra 18:30-19:00 arası teknemiz Ayvalık‘a geri dönüşle turu tamamlayacak.”

BULUŞMA YERİ Çanakkale Gestaş İskelesi
TUR SÜRESİ Tam Gün
TUR GÜNLERİ Her Pazar
ÜCRETLENDİRME (YETİŞKİN) Bilgi Alınız
ÜCRETLENDİRME (ÇOCUK) -
TURA DAHİL OLANLAR
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Yat Ücreti
 • Klimalı Lüks Araçlarla Ulaşım
 • Öğle Yemeği (Doyasıya Papalina Balık ve Salata)

 • Bölge’nin yerlisi ve işinin uzmanı firmamız RSL Turizmi tercih ederek, tarihi tarafsız ve gerçek bilgiler eşliğinde Çanakkale zaferimizi öğrenebilirsiniz.. Çanakkale bölgesine yapacağınız konaklamalarda Anlaşmalı olduğumuz Hotellerde sizler için rezervasyon yapabiliriz. Çanakkale bölgesinde faaliyet gösteren birçok otel ile anlaşmamız bulunmaktadır, sizler için ucuz fiyatlar ile rezervasyon yapabiliriz.. Çanakkale’ye tüm illerden uçak ile ulaşım sağlamak isteyen siz değerli misafilerimize uçak bileti temin edebiliriz.

  1

  Buluşma

  07.30 Çanakkale GESTAŞ İskelesinden Hareket
  2

  11.00 Yat İle Ayvalık Limanından Ayrılış

  3

  Ortunç Koyu

  4

  Pınar Adası

  5

  Yelice Adası

  6

  Akvaryum Adası

  7

  Cunda (Alibey) Adası

  8

  Öğle Yemeği (Yatta)

  Papalina Balık ve Salata
  9

  18.00 Cunda Adasında Gezinti

  10

  Şeytan Sofrasında Gün Batımı, Çay Molası ve Gezinti

  11

  21.00 Çanakkale’ye Dönüş

  Çanakkale Şehitlik Gezisi

  
  

  Tur Yorumları

  Yorum yaz