Çanakkale Şehitlik Gezi Rehberi

Çanakkale’nin derin tarihi için gezi yapmak

Çanakkale, bugün varoluşumuzun en büyük nedenlerinde biridir. Her Türk vatandaşının görmesi, tanıması gereken muazzam bir tarihi içinde bırakır. Çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlılar her yaş grubundan bireyin öğrenmesi gereken Çanakkale’nin her karış toprağında kendini bizler için feda eden şehitlerin kanı vardır. Biz ise en azından bu yerleri gezip görerek ve hakkında bilgi edinerek bilinçlenebilir ve güçlü gelecek nesiller oluşturabiliriz.

Çanakkale Şehitlik Gezi Rehberi

Çanakkale gezi turunu nasıl yapmalıyız?

Çanakkale’de birçok şehit mezarlığı, muharebe alanı, şehitlerin hastaneleri, önemli kaleler, sahiller bulunmaktadır. Çanakkale’ye gittiğinizde her bir yeri gezip görmek isteyeceksiniz. Ancak gezilerde yaşanan en büyük sıkıntı doğru program ve planlama yapılamaması ve yer hakkında az bilgiye sahip bir şekilde gitmektir. Eğer gideceğiniz yerler hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ulaşım sıkıntısı yaşarsınız. Yanlış planlamalar ile ise hem boşa zaman harcar hem de bazı yerleri atlayabilirsiniz. Bunun için Çanakkale şehitlik gezi rehberi size yardımcı olacaktır.

Çanakkale şehitlikleri gezisinde nerelere gitmelisiniz?

Çanakkale şehitliklerini gezerken herkesin görmeden geçmemesi gereken bazı yerler vardır. Çanakkale şehitlik gezi rehberi yönlendirmeleriyle tüm bu yerler hakkında sizlere bilgi verilecektir. Öncelikle Namazgâh tablalarına yani savaş malzemelerinin sergilendiği gördüğünüzde hayran kalacağınız müzeye gitmelisiniz. Askerlerin ne kadar zor şartlarda savaştıklarını gözler önüne sermektedir. Seyid onbaşı ve Rumeli mecidiye şehitliği bilinen en meşhur şehitliklerdendir. Herkesin bildiği Seyid onbaşının mermiyi kaldırdığı destansı hikâyenin tabya ve mermisini de görebilirsiniz. Havuzlar şehitliği ise yaralılar içi hastane olarak kullanılmıştır. Şehitler abidesi, üzerinde bilinen tüm şehitlerin adlarının yazdığı mezarların bulunduğu alandır. Çanakkale şehitlik gezi rehberi ile Conkbayırı bölgesine de uğrayacaksınız. Burada Atatürk’ün gözetleme yeri ve birçok hatıraya da rastlamanız mümkün. Alay şehitliği, Seddülbahir Yahya Çavuş şehitlikleri de görülmeye değer birçok şehitlikten birkaçıdır.