Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale Şehitlikleri Neden Önemlidir?

Çanakkale Savaşı 1915-1916 seneleri arasında Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleşmiştir. Çanakkale, Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı sırasında çarpıştığı 9 cepheden bir tanesidir. Önemi ise zafer kazanılan tek cephe olmasındandır. Hem karada hem de denizde çarpışılan bu cephenin kazanılması sayesinde Boğazlar korunmuş, savaşın süresi uzamış, Mustafa Kemal gibi saygıdeğer komutanlar tarih sahnesine çıkmış ve Türk halkı bir amaç ile birleşebildiğini görmüş bu da daha sonra gerçekleştirecekleri Kurtuluş Savaşı için yakıt olmuştur. Tabii ki Çanakkale Şehitlik turu çok daha derin bilgiler sağlayacaktır.

Çanakkale Şehitlik Turu

Neden Şehitlik Turuna Katılmalı?

Çanakkale Şehitlikleri, Gelibolu Yarımadası’nda bulunan savaş alanlarını ve şehitlikleri kapsamaktadır. Profesyonel bir rehber ve plan eşliğinde rahatlıkla bir günde tamamlanabilen bu tur her yaştan birey için eğitici ve kültüreldir. Tam gün turları detaylı bir gezi için 9’daki buluşma ile başlamakta ve akşamüstü 5’e kadar sürmektedir. Dileyen gruplar için yarım günlük öğleden sonra turları da düzenlenmektedir. Çanakkale’nin sert olmayan iklimi sayesinde neredeyse yılın tamamında Çanakkale Şehitlik turu yapılabilmektedir.

Çanakkale Şehitlik Turunun Kapsamı Nedir?

Kapsamlı bir Çanakkale Şehitlik turu; Namazgah Tabyası, Rumeli Mecidiye Tabyası, Seyit Onbaşı anıtı, Havuzlar Şehitliği, Şahindere Sargıyeri Şehitliği, tünel ve siperler, Mustafa Kemal’in saatinden vurulduğu yer, Conk Bayırı, 57. Alay Şehitliği, Kesik Dere Şehitliği ve daha pek çok anıt ve alanı kapsamaktadır. Her biri kendine ait tarih ve olaylarla yoğrulmuş bu alanları gezerken hikayelerini dinlemek de görmek kadar önemlidir. Tur süresince araç ile geçilerek tanıtılan noktalar ve detaylı şekilde gezilen onlarca alan bulunmaktadır. Yapılan turlara toplamda 48 nokta dahil edilmiştir. Turlara uzman rehber servisi, deniz ve kara ulaşımı dahil olmaktadır. Tüm gün süren turlarda öğle yemeği servisi de sunulmaktadır.