Çanakkale'de Gezip Görülmesi Gereken Yerler

Çanakkale, asırlardır birçok kültüre ve topluma ev sahipliği yapmış, bunun sonucu da günümüze kadar kalıntılarını; ilk günkü gibi saklamayı başarmış Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Her sokağında ve caddesinde tarihe gerçek tanıklık edebileceğiniz Çanakkale’de gezilecek, fotoğraflanacak ve tarihi yaşayabileceğiniz birçok nokta bulunmakta. Çanakkale’yi gezebilmek için birçok yolunuz var. İster kendi arabanıza atlayıp bireysel olarak gezebileceğiniz gibi dilerseniz de Turlar aracılığıyla ve profesyonel rehber hizmetleriyle de Çanakkale’yi gezebilir, herkese anlatabileceğiniz altın değerinde anılara sahip olabilirsiniz.

Asya ve Avrupa’yı ikiye bölen ve her iki tarafında da tarihin kalıntılarını gözlemleyebileceğiniz güzide şehir Çanakkale’de her adım başı bir esere denk gelmek yüksek muhtemel. Çanakkale’yi eksiksiz bir şekilde gezip, her noktasını sonuna kadar öğrenebilmeniz için sitemizdeki yazıları takip etmeye devam edebilirsiniz. Şehir merkezinden çok uzaklaşmadan sadece yürüme mesafesinde tarihin farklı zamanlarından kalma kültürlere şahit olacaksınız.

AYNALI ÇARŞI (Halyo Çarşısı)

Çanakkale Şehitlik Turu - Aynalı Çarşı

Osmanlı Devleti Padişahı Sultan Gazi ikinci Abdülhamid’in 1889 yılında Musevi cemiyetine sahip çıkmalarından dolayı ve lütufları sayesinde Eliyau Hallio tarafından yaptırılmıştır. Çarşının girişinde her iki tarafında da bulunan aynalardan dolayı yerin adı “Aynalı Çarşı” olarak dillenmiş ve o şekilde anılmaya devam edilmiştir.

Çanakkale Savaşları sırasında Aynalı Çarşı, bombalanmış ve yangınlarla harabe haline gelmiş. İngilizlerin işgal sürecinde ahır olarak kullandığı çarşı 1934 yılında dükkânların yapılmasına ardından 1967 yılında da yenileme işlemleri sayesinde bugünkü halini almıştır. Aynalı Çarşı şuan Çanakkale Belediyesi’ne ait durumdadır

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Şehitlik Turu - Saat Kulesi

II. Abdülhamid döneminin Çanakkale’ye kattığı kültürel miraslardan biri de Çanakkale Saat Kulesi’dir. 1896 yılında Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi 20 metre uzunluğa ve toplamda 5 kata sahiptir.

Bazı kaynaklara göre dönemin Konsolosu Vitalis Gaptirole’nin saat kulesinin yapılması için on bin altı gönderdiği belirtilir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi (Merkez)

Çanakkale Şehitlik Turu - Arkeoloji Müzesi

Çanakkale’de M.Kemal Atatürk zamanında başlayan Müzecilik faaliyetlerinin ardından gelişme gösteren ve bugün halen daha ziyaretçilerinin memnuniyetle ayrıldığı, tarihi çıplaklığıyla gördükleri müzelerin bir tanesi de şehrin merkezinde yer alan Çanakkale Arkeoloji Müzesidir.

Çanakkale Şehitlik Turu - Arkeoloji Müzesi

Sadece Çanakkale ve çevresinde bulunan, antik dönemlere ait kalıntıların kronolojik sıraya göre sergilendiği müzede 13,000 ‘e yakın arkeolojik eser, 16,000’e yakın sikke ve 3,000’e yakın etnoğrafik eser bulunmaktadır.

Çanakkale Şehitlik Turu - Arkeoloji Müzesi

TRUVA ATI

Çanakkale Şehitlik Turu - Truva Atı

10 Yıldan fazladır süren savaşa bir son verebilmek ve Truva surlarını aşabilmek için Odysseus tarafından yaptırılan tahtadan at maketidir. Turistler ve yerliler tarafından çok fazla ilgi çeken bu yapı şehir merkezine 25 km uzaklıktadır.

Çanakkale Şehitlik Turu - Truva Atı

Ayrıca Kordonda da bir Truva atı görebilirsiniz.

NUSRET MAYIN GEMİSİ

Çanakkale Şehitlik Turu - Nusret Mayın Gemisi

Savaşlar sırasında büyük önem taşıyan gemi 1962 yılında özel kişilerce satın alınıp kuru yük gemisi olarak hizmet vermiş. Sonrasında 1990 yılında alabora olmuş ve 99 yılında gönüllü bir grup tarafından sudan çıkarılmıştır. 2003 yılında Tarsus Belediyesi tarafından, Çanakkale Savaşları ile ilgili hatıralarında yer aldığı bir uygulama ile anıt haline getirilmiştir.

Çanakkale Şehitlik Turu - Nusret Mayın Gemisi

2011 yılında İstanbul Tersanesi Komutanlığında Nusret Mayın Gemisi’nin benzeri yapılmış ve bugün Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığında sergilenmektedir. Şehir merkezi içinde yer alan müze de savaşlarla alakalı birçok hatıra bulabilirsiniz.

Çanakkale Şehitlik Turu - Nusret Mayın Gemisi

Nusret Mayın Gemisi, Çanakkale Zaferinin 100. Yıl anma törenlerinde (8 Mart 2015) temsili olarak suya indirilmiş ve 100 metre aralıklarla denize temsili iki mayın da bırakmıştır.

ÇİMENLİK KALESİ

Çanakkale Şehitlik Turu - Çimenlik Kalesi

Eski adıyla Kale-i Sultaniye yani Çimenlik Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılında yaptırılmıştır. Amacı Çanakkale boğazından geçebilecek düşmanlara karşı İstanbul’u savunmasıdır. Boğazın en dar yerine yaptırılan kale Anadolu Yakası’nda yer almaktadır.

Çanakkale Şehitlik Turu - Çimenlik Kalesi

Çimenlik Kalesi günümüzde halka açık bir müze olarak sergilenmektedir.

Çanakkale Şehitlik Turu - Çimenlik Kalesi Çanakkale Şehitlik Turu - Çimenlik Kalesi