Şehitlik Turu

Çanakkale Şehitlik Turu:

    

Yalnız ve güzel ülkemizin her köşesinin bir anıt bir abide niteliğinde olduğunu söylemek mümkündür. Hemen her şehrimiz, tarihte ödenen büyük bedelleri belgeleyen beldelere sahiptir. Bugün hür nefes alıp vermemizi sağlayan atalarımıza ait izler memleketin dört bucağını sarmıştır. Var olan bu zenginlik yetişen yeni nesillerin geçmişini anlaması ve geleceğini inşa etmesi için çok önemli ve etkilidir. Genç nesillerin geçmişini ve kendisini tanımasını sağlayacak en önemli alanlardan birisi Çanakkale Şehitliğidir.

Şehitlik Turu

Türk’ün Vatanını Tutkuyla Savunuş Mücadelesinin İzleri: Çanakkale Şehitliği

Çanakkale şehitler anıtı, bir milletin biteviye vatan sevgisinin, cesaretinin, birlik ve beraberliğinin eşsiz bir belgesidir. Çanakkale Savaşı, 1915–1916 yılları arasında yaklaşık bir yıllık bir süre zarfında I. Dünya Savaşının bir cephesi olarak gerçekleşmiştir. Savaşın gerçekleştiği şartlar detaylı olarak irdelendiğinde gerçek bir destanın nasıl yazıldığını idrak ederek atalarımıza sonsuz bir minnet ve şükran duymamız kaçınılmazdır.

Çanakkale Şehitler Abidesi Şehitliği:

Çanakkale Şehitler Abidesi, I. Dünya Savaşı sırasında 19 Şubat-17 Aralık 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazında Osmanlı Devleti ordusu ile İtilaf Devletleri deniz ve kara birlikleri arasında vuku bulan Çanakkale Savaşlarında şehit edilen 253.000 vatan evladı için Seddülbahir’de Çanakkale Şehitleri Anıtının yanında yer almaktadır. Yapımına 1991 yılında başlanan şehitlik Mayıs 1992’de tamamlanmıştır.

Projesini Yüksek Mimar Nejat Dinçel’in üstlendiği projede, Genel Kurmay Başkanlığı’ndan Çanakkale’de şehit edilmiş 15.000 vatan evladının asker künyesi alınmış, içlerinden 600 künye seçilerek temsili bir şehitlik inşa edilmiştir. Çanakkale Şehitler Abidesinin çevresinde Sembolik Türk Şehitliğinin dışında Meçhul Asker Şehitliği, Yaralı Asker Anıtı, Rölyef, Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı ve Türk Bahçesi yer almaktadır.

Çanakkale Şehitliğinin her Türk evladı tarafından tanınması gereklidir. Bir yeri tanımanın, anlamanın ve hissetmenin yolu görmekten geçer. Şehitlik turu hizmetleri vasıtasıyla şehitliği gezmek mümkün. Şehitlik turu rehberler eşliğinde şehitliği gezmenizi ve tarihi anlamanızı sağlar. Şehitlik turu hizmetleri zaman ve fiyat seçenekleri ile ilgilerini tarihle tanışmaya davet ediyor.