“Çanakkale’yi abideleştirmekten kasıt , elbette Gelibolu’ya taştan ve mermerden büyük kitleler yığmak değildir.İslâm âleminin dört bir yanından İslâm’ın son kalesini savunmak için Çanakkale’ye gelen ‘ Mehmetçik’in ateş kusan çelik zırhlılar karşısında yılmadan azim ve imanındaki derin sırrı anlamak ve milletin istikbalini bu sır üzerine inşa etmektir.”Çanakkale Şehitlik Turu Detayları

Turumuz Çanakkale ili merkezinde bulunan Gestaş Feribot iskelesi önünden kalkmaktadır.
Turumuza Gelibolu ve Eceabat ilçesinde konaklayan misafirlerimiz, Eceabat feribot iskelesi önünden katılabilirler..
Ayrıca turumuza şehir dışından gelmek isteyen misafirlerimize KONAKLAMA, Otobüs bileti ve Uçak bileti temin edebiliriz.
Temmuz 2016 itibariyle Ankara, İstanbul ve diğer bölgelerden uçak ile Çanakkale havaalanına gelen misafirlerimiz için Hava alanı transferi hizmeti sunmaya başladık.

BULUŞMA YERİ Çanakkale Feribot İskelesi – Eceabat Feribot İskelesi – Kilitbahir Feribot İskelesi
TUR SÜRESİ 09.15 – 17.00
TUR GÜNLERİ Her Gün (Kesin Kalkışlı)
ÜCRETLENDİRME (YETİŞKİN) -
ÜCRETLENDİRME (ÇOCUK) -
TURA DAHİL OLANLAR
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Tüm Tabyalara ve Müzelere Giriş Ücreti
 • Öğle Yemeği ve yemek sonrası SINIRSIZ çay kahve hizmeti
 • Klimalı Lüks Araçlarla Ulaşım
 • Kablosuz kulaklık sistemi verilmektedir

 • Rehber - Kulaklık Sistemi ile Çanakkale'de Bir İlk

  Siz değerli misafirlerimizin İzmir'den Çanakkale'ye günübirlik ziyaretlerde Şehitliklerimizin hepsini gezme fırsatını sizlere sunuyoruz.

  Belirtilen saatlerde İzmir-Çanakkale , Çanakkale-İzmir arası faaliyet gösteren anlaşmalı firmalarımızla sizlerin 102 yıl önce bu topraklarda yazmış olduğumuz tarihe tanıklık etmeye davet ediyoruz..

  DİLEĞEN MİSAFİRLERİMİZ İÇİN ANAŞMALI OLDUĞUMUZ OTELLERDE UYGUN KONAKLAMA FİRMAMIZ TARAFINDAN SAĞLANMAKTADIR.


  İZMİR ÇIKIŞLI GÜNÜBİRLİK ŞEHİTLİK TURU

  OTOBÜS KALKIŞ SAATLERİ

  PAMUKKALE
 • 01:00 Garajdan Kalkış
 • 07:00 Çanakkale İskele Varış

 • 02:00 Garajdan Kalkış
 • 08:00 Çanakkale İskele Varış

 • Saat: 09:00 - 09:15 Gestaş Feribot İskelesi Önünde Grubumuzla Buluşma

  09:45 Feribotu ile Şehitlik Turuna başlangıç.

  Saat: 17:00 - 17:30

  Tur bitiş saatinden sonra dileyen misafirlerimiz için dönüş biletini istediği saatlere rezerve etme imkanı bulunmaktadır.

  1

  09:00 - 09:15 Buluşma

  Tur saatinizin başlangıç saatine göre Çanakkale'de GESTAŞ Feribot iskelesi önünde buluşuyoruz. ve Çanakkale Şehitlik ve Savaş alanları turumuza Harbe giriş ve Deniz Savaşı hakkında bilgilendirme ile başlıyoruz..
  2

  Kilitbahir Köyü ve Kalesi

  Fatih sultan Mehmet han’ın İstanbul’u fethinden sonra Çanakkale boğazının güvenliğini arttırmak amacıyla 1462 yılında yaptırılmıştır. Denizin kilidi anlamına gelen kaleye sonraki dönemlerde kule ve tabyalar eklenmiştir. Mimari açıdan benzersizdir. Devam etmekte olan restorasyon çalışmaları nedeni ile ziyaret kapalıdır.
  Kilibahir Kalesi
  3

  Dur Yolcu!

  Necmettin halil onan tarafından yazılmış olan şiirin ilk kıtası 1960 yılında asteğmen seyran cebi tarafından yazılmış olup gelen gecen tüm misafirlere burasının bos bir alan, sadece bir toprak parçası değil burasının bizlere bu cennet vatanı bırakan değerli şehitlerimizn ebedi istirahat makamı olduğu mesajı verilmektedir.
  Dur yolcu!
  4

  Değirmen Burnu Tabyası

  Sultan II. Abdulhamit Han tarafından 1890 yılında yaptırılmış olan bu tabyada 7 adet top mevcut olup 18 mart 1915 deniz muharebesinde düşman gemilerinin menzil dışında kalmasından dolayı bu toplar kullanılmamıştır. Tabya ve kışla binası, şu anda Çanakkale Boğaz Komutanlığı’na bağlı 3. Deniz Piyade Taburu tarafından kullanılmaktadır.
  5

  Ağa Deresi Vadisi Hastane Şehitliği

  Çanakkale savaşları sırasında korunaklı bir alanda olmasından dolayı büyük bir hastane kompleksi olarak kullanılmış acil ve zorunlu ameliyatların büyük bölümü burada yapılmış ve diğer şehir hastanelerine sevkler yine bu bölgeden yapılmıştır. Resmi kayıtlara göre bu bölgede hastalık, kan kaybı vesaire sebeplerden hayatını kaybeden yaklaşık 3000 şehidimiz istirahat etmektedir. Şehitliğin yapımı tamamlanmadığı için ziyarete kapalıdır.
  6

  Balkan Şehitleri Anıtı

  Balkan savası ve Çanakkale şehitlerine atfen 1962 yılında yaptırılmıştır. Bir kaide üzerine oturtulmuş olan anıtın boyu 2.5 metredir. Çevresi demir motiflerle süslenmiştir. Anıtın bir yüzünde, "Burada Balkan ve Çanakkale Harplerinde şehit düşen binlerce kahramanlar yatar" yazısı, diğer yüzünde de "DUR YOLCU" şiirinin bir kıtası yer alır.
  7

  Çamburnu Kalesi

  1839-1861 yılları arasında boğazda yeni istihkamlara duyulan ihtiyaç sonrası Sultan Abdülmecid tarafından inşa edilmiş ve II. Abdulhamit han tarafından onarılmıştır. Çanakkale savaşları sırasında önce 57. Piyade alayı tarafından karargah olarak kullanılmış daha sonra seddulbahir cephesinin sıhhiye malzeme deposu olarak kullanılmış, bir müddet de basit hastalıklar hastanesine ev sahipliği yapmıştır.
  8

  Maydos (Eceabat)

  Yaklaşık 5000 yıldır aralıksız olarak iskan edilen bu ilçe tarih boyunca Persler, Atinalılar, Spartalılar, Romalılar ve Latinler’e ev sahipliği yapmış olup 1354'te Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşanın Rumeli'deki fetihleri sırasında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Ece Bey'in önderliğinde fethedilen bölgeye Süleyman Bey tarafından Ece'nin imar ettiği yer anlamına gelen Eceabat ismi verilmiş, fakat bu isim Cumhuriyet sonrası yaygınlık kazanmıştır. İlçenin eski ismi Maydos olup birçok eski kaynakta geçmektedir. Bugünkü nüfusu 5300 dür. Yerel halkın başlıca geçim kaynakları balıkçılık tarım ve türizm faaliyetleridir. Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu yarımadası tarihi milli parkı bu ilçenin sınırlarındadır.
  9

  Kilye Limanı

  Nakliye gemilerinin kolaylıkla girip çıkabildikleri uygun derinlikte bir koy olmasından dolayı tarih boyunca sıklıkla kullanılmış olup Çanakkale savaşları sırasında askerlerimiz tarafından kullanılan önemli bir lojistik merkezdir. Savaş sonrası mondros muterakesi gereğince işgal yıllarında yabancı anıt ve mezarlık yapan işçilere ve onların malzemelerine ev sahipliği yapmıştır. Lozan anlaşması gereği tekrar Türk hakimiyetine girmiştir.
  10

  Kabatepe Sahili

  Olası bir düşman çıkarmasına elverişli olan bu sahil Türk topçuları tarafından savunulmaktaydı. Bir çok kaynakta aslında Anzak askerlerinin buraya çıkmayı hedefledikleri fakat akıntı nedeniyle iki km daha kuzeye Anzak koyuna çıktıklarına değinilmiştir. Bu sahilin etrafında bulunan toplarımız Anzak kuvvetlerine çokça zayiat verdirmiş olup savaş boyunca susturmak için birçok başarısız girişimleri olmuştur. Anzaklar sonradan bu sahile Brighton beach adını vermişlerdir.
  11

  Anzak Koyu ve Tören Alanı

  Büyük ve küçük Arıburnu arasında kalan 600 metrelik kıyı şeridine savaş boyunca, buraya çıkartma yapan Anzak askerlerine atfen Anzak koyu denmiş ve 1985 yılında bu isim resmilik kazanmıştır. 25 Nisan 1915 sabahı saat 04 30 da 1500 kişi ile başlayan Anzak çıkartması gün içerisinde 16000 e kadar ulaşmıştır. Kıyı başında sadece 160 askerimiz olduğundan kolaylıkla iç bölgelere kadar ilerlemişler geriden gelen takviye kuvvetlerimizin başarılı taaruzlarıyla ancak bu sahilin 1 km yukarısındaki ikinci sırtta tutunmuşlar ve savaş boyunca bu ve bu sahilin kuzeyindeki sahili lojistik merkez olarak kullanmışlardır. Her yıl 25 Nisan sabahı burada anma törenleri düzenlenir.
  12

  Karayörükderesi Şehitliği

  Asıl adı kara yorginin zeytinliği deresi olan bu vadide 16. tümene ait 1100 den fazla şehit askerimiz gömülüdür. Şehitlik 2006 yılında ziyarete açılmıştır.
  13

  Mehmetçiğe Saygı Anıtı

  Türk askerinin, vatanını işgale gelen düşman askerine bile merhamet göstermesinin anlatıldığı bir anıttır. Savaş boyunca aman dileyene, yaralıya, esire hiçbir kötü muamele edilmemiş aksine tüm ihtiyaçları karşılanmıştır, bu sebeple Çanakkale savaşı dünya literatürüne centilmenler savaşı olarak geçmiştir.
  14

  Kanlı Sırt Avustralya Anıtı

  İki taraf açısından stratejik öneme sahip bu bölge savaşsın ilk günü kanlı çarpışmalara şahit olmuş ve Türk tarafının elinde kalmıştır, fakat 6 – 10 ağustos muharebelerinde düşman eline geçmiş ve savaşın sonuna kadar Anzak kontrolünde kalmıştır. Bu alandaki 7100 civarı zayiat verilmesinden dolayı kanlı sırt adını almıştır. Anzak kuvvetleri bu bölgedeki tek çam ağacından dolayı buraya tek çam bölgesi demişler ve savaşta ölüp mezar yerleri belli olmayan askerlerinin isimlerini burada anıtlaştırmışlardır
  15

  Kırmızı Sırt Tünel ve Siperler

  Kuzey cephesindeki 9 ay süren muharebelerin hemen hemen hepsi bu sırt üzerinde gerçekleşmiştir. Siperler arası mesafe kimi zaman 40 metre kimi zaman da 8 metreye kadar düşmüş, iki tarafın askerleri bu sırt üzerinde tutunmaya çalışmışlar ve karşılıklı süngü hücumları gerçekleştirerek binlerce zayiat vermişlerdir. Bu hatta kırmızı sırt denmesinin nedeni ise 19 Mayıs 1915 günü 40000 askerimizle gerçekleştirdiğimiz taarruzda 8 saat sonunda 10000 zayiat verilmiş olmasıdır.
  16

  Yarbay Hüseyin Avni Bey ve Çataldere Şehitliği

  Dünya savaş tarihine en kahraman alay olarak geçen ve kendisine verilen ÖLÜM emrini tereddütsüz yerine getirmiş olan 57. Alayın komutanıdır.13 ağustos 1915 ramazan bayramının ikinci günü çadırının yakınına düşen bir top mermisiyle şehit olmuştur. Toplu şehitliklerimizden biri olan çataldere şehitliğinde resmi kayıtlara göre 2835 şehidimiz vardır
  17

  Bomba Sırtı

  Karşılıklı siperlerin 8 metreyle birbirine en yakın olduğu bu muhit en kanlı çarpışmalara sahne olmuştur. Bomba sırtı diye anılmasının asıl nedeni ise el bombası savaşlarının sıklıkla yaşanmasındandır
  18

  57. Alay Şehitliği

  Trablusgarp ve balkan savaşları dahil olmak üzere bir çok muharebede görev almış ve de başarılı olmasından dolayıda ordu ihtiyatı bünyesine katılmış olan 57. Piyade alayı 25 şubat 1915 de Eceabat a gelmiş daha sonra Bigalı köyünde konuşlanmış, çıkartmanın başladığı ilk gün komutanları olan yarbay MUSTAFA KEMAL ‘İN kendi insiyatifi ile conkbayırına intikal edip oraya yaklaşmakta olan Anzak askerlerini geri püskürtmüştür. Komutanlarından almış oldukları ÖLÜM emrini yerine getirmiş ve birçok zayiat vermiş olan bu kahraman alay için yapılmış bu sembolik şehitlikte askerlerimizin isimleri yaşatılmaktadır.
  19

  Kesikdere Şehitliği

  Resmi kaynaklara göre 1115 şehidimiz bu bölgede toplu bir şekilde istirahat etmektedir.
  20

  Mesudiye Topu

  13 aralık 1914 te İngiliz b 11 zırhlısı tarafından batırılan Mesudiye zırhlısın toplarından bir tanesi olup ege denizinden gelebilecek tehditleri engellemek amacıyla bu bölgeye konulmuş fakat 1918 de İngilizler tarafından tahrip edilmiştir.
  21

  Düz Tepe Siperleri

  Askerlerimiz tarafından kazılmış olan ve hala orjinalliğini koruyan nadir siper hatlarını burada görebilirsiniz.
  22

  Talat Göktepe Anıtı

  Mersin ili Erdemli ilçesinin Güzeloluk köyünde doğmuş, 1992 yılında orman bölge müdürlüğü görevine gelen merhum Talat Göktepe 1994 yılında çıkan büyük orman yangınında görevinin başında hayatını kaybetmiştir. Bu bronz anıt o günkü ağaçları yangından kurtarma çabasını anlatmaktadır.
  23

  261 Rakımlı Tepe ve Mehmetçik Parkı

  261 rakımlı tepe, 25 Nisan günü balıkçı damları mevkiinden geri çekilen askerlerimizle yarbay Mustafa Kemal’in karşılaştığı ve onlara süngü takıp yere yatırdığı yerdir. Yapılan bu hamle arkadan gelen düşmanları, orada bizim kuvvetli bir birliğimiz olduğuna inandırmış onlarda aynı şekilde süngü takıp yere yatmışlar ve geriden gelen 57. Alayın şanlı askerlerine gerekli zaman kazandırılmıştır. Mehmetçik parkındaki kitabelerde de savaşın başından sonuna kadar bu civarda geçen muharebeler anlatılmaktadır
  24

  Conk Bayırı

  Deniz seviyesinden 268 metre yükseklikte olan bu tepe ege denizi ve Çanakkale boğazına hakim bir nokta olmasından dolayı düşman kuvvetlerinin öncelikli hedflerindendir. Sekiz buçuk ay süren busabölgedeki savaşlar sırasında sadece iki gün tepenin ege denizine dökülen yamaçları düşman işgalinde kalmış ve 10 Ağustos ta Albay Mustafa Kemal komutasındaki askerlerimiz tarafından geri alınmıştır.
  25

  Siperler

  1985 yılında restorasyon görmüş olan bu siperler rahatlıkla girilip çıkılsın ve o günler daha rahat anlaşılsın diye derin kazılmamıştır.
  26

  Atatürk'ün Gözetleme Yeri

  Anafartalar ovasına hakim ve korunaklı bir noktada bulunan bu yer Albay Mustafa Kemalin savaşı idare ettiği yerlerden birisidir.
  27

  Atatürk'ün Saatinden Vurulduğu Yer

  10 Ağustos conkbayırı muharebeleri sırasında göğsüne gelen bir şarapnel parçası ile vurulmuş fakat orada bulunan baba yadigarı saati sayesinde milletimize bağışlanmıştır.
  28

  Üsteğmen Nazif Çakmak Anıtı

  Çanakkale savaşlarında olduğu gibi Kurtuluş savaşında büyük yararlılıklar göstermiş olan Maraşel Fevzi Çakmak paşanın kardeşi olan üsteğmen Nazif Çakmak 8 Ağustos günü girmiş olduğu süngü muharebesinde şehit olmuştur ve onun anısına bu uğruna canını verdiği bu tepeye anıtı yapılmıştır.
  29

  Yeni Zelanda Anıt ve Mezarlığı

  1919 – 1923 yıllarında ki İngiliz işgal yıllarında, bu asla ele geçiremedikleri tepeye bu uğurda canlarını kaybeden Yeni Zelanda askeri için yapılmış bir anıttır.
  30

  Kemalyeri ve Kitabesi

  Yarbay Mustafa kemal bu bölgeyi 25 Nisandan 17 Mayıs’a kadar karargah olarak kullanmış ve savaşı buradan idare etmiştir.
  Mola

  Öğle Yemeği

  31

  Namazgah Tabyası

  1870 yılında sultan Abdülaziz tarafından yapımına başlanmış ve 1890 yılında sultan Abdülhamit tarafından modernize edilmiş olan bu tabyada toplam 16 top bulunmaktadır, asıl adı Rumeli aziziye tabyası olan bu tabyanın adı, merkezi ve korunaklı konumundan dolayı askerlerimizin Cuma namazlarını burada kıldıkları için namazgah tabyası olmuştur.
  32

  Rumeli Mecidiye Şehitliği

  Çanakkale deniz saldırısı sırasında hayatlarını kaybeden 16 askerimiz için yapılmış bir anıttır.
  33

  Rumeli Mecidiye Tabyası Maketi

  Mecidiye tabyasının kuş bakışı haline gösteren bir makettir
  34

  Mimar Feyzullah Efendi Mezarlığı

  Sultan III. Selim tarafından boğazdaki tahkimatları güçlendirmesi için bölgeye gönderilmiş fakat 1807 yılında İngiliz donanmasının boğazı geçmesi sonucu idam ettirilmiştir.
  35

  Rumeli Mecidiye Tabyası

  1890 yılında sultan II. Abdülhamit han tarafından yaptırılan bu tabyada savaş zamanı 6 adet topumuz bulunmaktaydı. Yüzbaşı Hilmi Bey komutasındaki bu batarya Çanakkale savaşları sırasında büyük yararlılıklar göstermiş ve düşmanın açık hedefi haline gelmiştir.
  36

  Krupp Alman Yapımı Top

  2009 yılında İzmir’den getirtilen bu top yarımada üzerinde görülebilecek vinç mekanizması hariç her şeyiyle orijinal olan tek toptur.
  37

  Seyit Onbaşı Anıtı

  18 Mart 1915 günü sorumlu olduğu topun vinç mekanizbası kullanılamaz hale geldiği için tereddüt dahi etmeden 190 ve 215 kg ağırlıklarındaki mermileri kaldırarak ateşin devamını sağlamıştır. O sadece mermileri değil bir milletin ayaklar altına alınmak istenen namusunu, şerefini, toprağını ve bayrağını kaldırmıştır.
  38

  Alçıtepe Köyü

  Çanakkale savaşları öncesi Rumların yaşadığı ve kirte adı ile bilinen köy, güvenlik gerekçesi ile tahliye edilmiş savaştan sonrada 1936 da Romanya ve Bulgaristan’dan gelen Türk vatandaşlar tarafından iskan edilmiştir. Buraya yerleşen vatandaşlarımız da köye alçı tepe ismini vermişlerdir.
  39

  Çanakkale Şehitler Abidesi

  Yarımada üzerindeki kefensiz, anıtsız, mezarsız yatmakta olan bütün şehitlerimiz anısına 1960 yılında yapılmıştır. 41.70 cm boyuyla boğazın hemen girişinde yükselerek gelen, geçen gemileri selamlayarak onlara Çanakkale zaferini hatırlatır.
  40

  Ölüm Koyu (Morto) ve Kanlı Dere

  Sığ ve sakin oluşundan dolayı ölü anlamına gelen mort yada morto koyudur. 25 Nisan günü İngiliz askerlerinin çıkarma yaptığı beş koydan birisidir. 26. Alay, 2. Takım, 8. Bölükten 80 kadar askerimiz tarafından savunulan bu bölge günün ilerleyen saatlerinde İngilizlerin eline geçmiş ve 27 Nisanda Fransız askerlerine bırakılmıştır.
  41

  Fransız Anıtı

  Savaş boyunca birçok yerde ayrı ayrı mezarlıklarda yatmakta olan Fransız ve Fransız sömürgesi olan Cezair’li Tunuslu Faslı Müslümanlarında aralarında bulunduğu kabirlerin taşınmasıyla 1930 yılında oluşturulmuştur.14.382 adet Fransız askeri yatmaktadır.
  42

  Seddülbahir Köyü ve Kalesi

  Denizin seddi anlamına gelen köy ismini bir kaleden almış olup bu kale 1659 yılında Sultan IV. Mehmet zamanında boğazın girişinin güvenliğini arttırmak maksadıyla yaptırılmıştır. Çanakkale savaşları sırasında ağır hasara uğramıştır. Restorasyon çalışmaları devam ettiğinden ziyarete kapalıdır.
  43

  Ertuğrul Koyu ve Yahya Çavuş Anıtı

  İngilizlerin en önem verdiği bu koy 26 Alay, 3. Takım, 10. Bölük askerleri tarafından savunulmaktaydı. 25 Nisan sabahı ağır bombardıman sonrası başlayan çıkartma, Yahya Çavuş gibi kahraman askerlerimizin cansiperane savunması sonucu 32 saat boyunca savunulmuş fakat sayısı gittikçe eriyen kahraman askerimiz tarafından terk edilmiş fakat bu zafer İngilizlere çok pahalıya mal olmuştur. Buraya ziyaret esnasında bu kahraman askerlerimiz anısına yapılmış olan şehitliği görebilirsiniz.
  44

  İngiliz Cape Helles Anıtı

  Çanakkale savaşları sırasında hayatlarını kaybetmiş ve mezar yerleri belli olmayan 21500 İngiliz Hintli ve Avusturalyalı askerlerin ve savaşta kullandıkları gemilerin isimleri yazılıdır.
  45

  Havuzlar Şehitliği

  Hastaneye sevk edilirken şehit düşen ve bu yakınlara defnedilen şehitlerimize atfen 1960 yılında yaptırılmıştır.
  46

  Şahindere Sargıyeri Şehitliği (Gerçek Şehitlik)

  Seddulbahir cephesine yakın oluşu ve korunaklı bir alanda olduğu için bu bölge bir sargı yeri, bir hastane olarak kullanılmıştır. Resmi kayıtlar göre 1969 şehidimiz bu alanda istirahat etmektedir. Ziyaret esnasında, tedavilere cevap vermeyerek ruhlarını teslim etmiş olan aziz şehitlerimizin gerçek kabirlerini görme imkanınız bulunmaktadır.
  47

  Teğmen Mustafa Efendinin Mezarı ve Gerçek Şüheda Kabir Ziyareti

  Bu bölgede hayatlarını kaybedip burada istirahat halinde olan 1969 askerimizden mezarının yeri belli olan, 18 Eylül 1915 te şehit olan teğmen Mustafa Efendi ye aittir.
  48

  Savasın sona ermesi hakkında bilgi verilmesi ve dönüş

  NOT: Bigalı Köyü Atatürk Evi restorasyon çalışmaları nedeniyle tur güzergâhından geçici olarak çıkarılmıştır.
  NOT: Kırmızı renkte belirtilen yerler duruş noktalarımızdır. Diğer noktalar araçta geçiş güzergahında anlatılmaktadır.
  Çanakkale Şehitlik Gezisi

  
  

  Tur Yorumları

  Yorum yaz